یست و دو بهمن و دهۀ فجر خاطره‌ای است ماندگار در تاریخ اقتدار ملت ایران

یست و دو بهمن سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند ایران اسلامی، خاطره‌ای همیشه ماندگار بر عاشقان فجرآفرین مبارک باد.

1398/11/22
|
09:28

بیست و دو بهمن 1357، سرآغاز حکومت اللّه‏ بر جهان، سرآغاز برافراشته شدن پرچم عدالت اسلامی و بیداری ‌مستضعفان است.

این روز بزرگ، آخرین موج توفنده‌ای بود که موج‌های خون را در طول سالیان پرحادثۀ انقلاب، به ساحل پیروزی رساند و طنین جاودانه‌اش در گوش تاریخ ماندگار شد.

ساعت چهار بعد از ظهر 22 بهمن 1357 به دنبال جوش و خروش مردم، حکومت نظامی اعلام شد. به دنبال فرمان حضرت امام خمینی (ره)، مردم بی‌اعتنا به حکومت نظامی به مبارزات دلاورانه‌شان ادامه دادند و تا پایان روز بیست و دوم، با اندک درگیری و مقاومت، مراکز دولتی و نظامی را از آنِ خود کردند. بدین ترتیب، با سرنگونی نظام دو هزار و پانصد ساله شاهنشاهی، «حکومت جمهوری اسلامی» تشکیل شد.

در 22 بهمن ماه 1357، انقلابی بس شگرف و شکوه‌مند با رهبری دینی حضرت امام خمینی (ره) و حمایت تودۀ مردم در ایران رخ داد. این انقلاب را می‌توان اعجازی خواند که جهانیان را به شگفت واداشت، آن هم درست در دورانی که تفکر اندیشۀ غیردینی و سکولار بر جامعۀ جهانی قرن بیستم حاکم بود. انقلاب اسلامی ایران با توجه به دینی بودنش، شباهتی به دیگر انقلاب‌ها نداشت، چنان که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: «شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران، از همۀ انقلاب‌ها جداست، هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزۀ انقلاب و قیام.»

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تنها حادثه‌ای داخلی برای تغییر رژیمی سیاسی نبود. بلکه همان‌گونه که بسیاری از دولتمردان امریکایی، اسرائیلی و اروپایی در خاطرات خود از آن روزها تعبیر کرده‌‌اند، انقلاب از دیدگاه آنان زلزله‌ای ویرانگر برای جهان غرب بود.

پیام اصلی انقلاب اسلامی ماهیتی فرهنگی داشت و مبتنی بر اندیشۀ دینی و ارزش‌های معنوی بود. پیروزی انقلاب به معنای صدور پیام و ارزش‌های آن و به حرکت در آمدن موجی از خیزش‌های رهایی‌بخش در کشورهای اسلامی و جهان سوم بود. چنین بود که از صبح‌دم 22 بهمن 1357 خصومت با نظام نوپای اسلامی در پهنه‌ای گسترده آغاز شد. از این رو تنها نباید «22 بهمن» را روز پایانی رژیمی سیاسی و آغاز حیات رژیمی دیگر تلقی کرد، بلکه باید آن را سرفصلی برجسته در تاریخ سیاسی ایران و نقطه عطفی در روند مبارزات ملت ایران دانست.

بیست و دوم بهمن 1357، خاطره‌ای است ماندگار در تاریخ اقتدار ملت ایران. روزی است که امت به رهبری امامشان طعم خوش پیروزی و استقلال را چشیدند؛ روز پیروزی خون بر شمشیر، روز رهایی ملت مسلمان ایران از چنگال استعمار، روز قدرت‌نمایی و اقتدار ایران اسلامی.

22 بهمن، سرآغاز برافراشته شدن پرچم عدالت اسلامی، بر کشور و ملت بزرگ ایران و بر جمیع مسلمانان و مستضعفان و محرومان خجسته و مبارک باد.

دسترسی سریع