دوازده بهمن، سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره) به خاک میهن اسلامی و آغاز دهۀ مبارک فجر

دوازده بهمن، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بر عاشقان فجرآفرین خجسته و مبارک باد.

1398/11/12
|
08:05

مردم ایران در 12 بهمن سال 57 حماسه بی‌سابقه‌ترین استقبال تاریخ معاصر را رقم زدند، استقبال از مردی که نه تنها مرجع و مراد بود، بلکه رهبری بود که نمونه‌ای از حکومت اسلامی را در نظام جهانی بنیان گذاشت و این گونه شد که «حق آمد و باطل رفت».

با گسترش قیام مردم و خروج شاه از ایران، شاپور بختیار، آخرین و تنها امید رژیم پهلوی و سردمداران غربی پشتیبان این رژیم، در مقام نخست وزیر باقی مانده بود. در طرف مقابل، تظاهرات مردم هر روز پر شورتر و مصمم‌تر می‌شد و شعار استقلال،‌ آزادی، جمهوری اسلامی به عنوان اصلی‌ترین خواستۀ مردم در نهضت انقلابی به رهبری امام خمینی (ره) مطرح می‌شد.

امام خمینی (ره) که شرط ورود خود را به کشور، خروج شاه، اعلام کرده بودند، با فرار شاه در 26 دی 1357، تصمیم به بازگشت گرفتند و قرار بود این رجعت تاریخی در روز پنجشنبه پنجم بهمن 1357 انجام گیرد، اما بختیار، با بستن فرودگاه‌ها مانع از انجام گرفتن این امر شد. با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه‌ها، مردم خشمگین به خیابان‌ها ریختند و با تحصن و شعارهای کوبنده، دولت بختیار را تحت فشار شدیدی قرار دادند. در همین زمان رئیس شورای سلطنت، در پاریس ضمن استعفا اعلام کرد که شورای سلطنت غیر قانونی است.

سرانجام، تحصن‌ها و تظاهرات عظیم مردم، بختیار را مجبور کرد،‌ فرودگاه‌ها را باز کند. کارکنان اعتصابی تلویزیون اعلام کردند برای ضبط و پخش مستقیم مراسم آماده‌اند. فرودگاه مهرآباد آمادۀ استقبال از رهبر انقلاب بود.

روز 12 بهمن 1357، پرشکوه‌ترین استقبال تاریخی رقم خورد و هواپیمای ایرفرانس در حوالی ساعت 9 صبح در فرودگاه مهرآباد نشست و حضرت امام، با قلبی آرام و مطمئن پس از 15 سال هجرت، پا به خاک میهن اسلامی گذاشتند. امام خمینی (ره) پس از اقامۀ نماز در کف هواپیما، روی دو پتو با آرامش خوابیدند. این در حالی بود که همۀ علاقه‌مندان، دوستداران و نزدیکان ایشان، نگران این پرواز بودند. خطر انهدام هواپیما یا ربودن آن در آسمان چیزی بود که همه را تا لحظۀ فرود آن در فرودگاه تهران، نگران ساخته بود. روح‌الله خمینی پس از سال‌ها دوری و تبعید به کشور بازگشت و حضور میلیونی مردم که صف استقبال کنندگان را از فرودگاه تهران تا بهشت زهرا تشکیل می‌داد، حاکی از عشق و علاقۀ بی‌نظیر آنها به رهبر خویش بود و این گونه شد که مردم ایران تاریخی‌ترین استقبال در طول تاریخ معاصر را رقم زدند. حضرت امام طی بیاناتی در فرودگاه تهران همگان را به وحدت کلمه و ادامه مبارزه تا قطع کامل ریشه‌های فساد ترغیب کردند.

حضرت امام از فرودگاه مستقیما به بهشت زهرا (س) رفتند و ضمن ادای احترام به شهدای انقلاب اسلامی، سخنرانی تاریخی خود را در آنجا ایراد فرمود. ده‌ها خبرنگار و عکاس و فیلمبردار به ثبت این رویداد تاریخی پرداختند. جمعیت استقبال کننده در طول 33 کیلومتر از فرودگاه امام تا بهشت زهرا(س)، بین 4 تا 8 میلیون نفر تخمین زده می‌شد. در این سخنرانی امام نخست وزیری شاپور بختیار را غیر قانونی اعلام کردند. و بدین ترتیب از ورود امام 10 روز تاریخی که بعدها دهۀ فجر انقلاب اسلامی نام گرفت، سپری شد تا طومار رژیم پهلوی و 2500 سال استبداد شاهنشاهی برای همیشه در هم تنیده شود.

سالروز ورود حضرت امام خمینی (ره) به خاک میهن اسلامی و آغاز دهۀ مبارک فجر گرامی باد.

دسترسی سریع