بیست ویکم رمضان سالروز شهادت مولای مظلوم عدالت حضرت امام علی(ع) را به مسلمانان جهان تسلیت می گوییم

بیست ویکم رمضان سالروز شهادت مولای متقیان ،حضرت امام علی(ع) را به شیعیان جهان تسلیت می گوییم

1398/03/06
|
06:26

حضرت علی(ع) در شب نوزدهم ماه رمضان، هنگام خواندن نمازوقتی سر از سجده اول برداشت، عبدالرحمن بن ملجم مرادی شمشیر خویش را بر فرق نازنین آن حضرت فرود آورد و سر مبارک آن حضرت را شکافت. حضرت على (ع) پس از ضربت خوردن در سحرگاه شب 19 رمضان تا اواخر شب 21 در خانه بسترى بود. هنگامی که ابن ملجم شمشیرش را بر فرق عدالت فرود آورد، حضرت علی(ع) فرمودند: "فُزتُ و رَبِّ الکعبة"؛ "به خدای کعبه رستگار شدم".
حضرت على (ع) ده سال پیش از بعثت، و در سن ده سالگى اسلام آورد. و پس از بعثت‏ بیست و سه سال با رسول اکرم (ص) زندگی کرد، سیزده سال در مکه پیش از هجرت در سخت ترین شرایط به سر برد ووظیفه سنگین ومهم رسالت را به دوش کشید.

امام علی (ع) ده سال پس از هجرت در مدینه در دفاع از رسول اکرم (ص) با مشرکان جنگید و با تمام وجود پیامبر را از شر دشمنان دین نگاه داشت، تا هنگامی که رحلت رسول اکرم (ص) فرارسید بیست و چهار سال حق مسلم امام علی (ع) را از ولایت غصب کردند و او را از تصرف در امور مسلمانان بازداشتند. آن حضرت در این دوران با تقیه و مدارا مى ‏زیست سپس پنج‏ سال و چند ماه خلافت را به دست گرفت و در این سال ها درگیر جهاد با منافقان از ناکثین و قاسطین و مارقین (اصحاب جمل و صفین و نهروان) بود .
حضرت علی(ع) درزمینه ی اخلاق ورفتارازآن جمله: شجاعت ، انفاق ، صبر ،عدالت ، رفتارنیکو با بردگان، وفای به عهد،گذشت وسخاوت یگانه ی روزگاربود. امیر مؤمنان علی(ع) دو روز پس از ضربت خوردن در 21 ماه رمضان به شهادت رسیدند.
مولای متقیان حضرت امام علی(ع) فرمودند:
"شهادت، متاع گرانبهایی است که هرکس قدرت خریداری اش را ندارد. شاهدی قدسی است که همگان لیاقت هم آغوشی با او را نمی یابند. شیرینی شهد شهادت را به هر کسی نمی چشانند."
امیر مؤمنان علی(ع)، آن یکّه تاز عرصه عشق و شهادت، مبنای شهادت طلبی و دست یابی به این فوز عظیم را این سان بیان می دارد و صفات عاشقان شهادت را این گونه می نمایاند و شور و شوق خود را نسبت به آن چنین توصیف می کند: «مجاهدان شهادت طلب چنان به سوی خدا پر می کشند که تشنگان به جانب آب".
بیست ویکم رمضان سالروز شهادت مولای مظلوم عدالت حضرت امام علی(ع) را به شیعیان جهان تسلیت می گوییم.

انتهای پیام/

دسترسی سریع