شبهای قدر، شبهای تجلی معنویت دین و شب باران مهر و رحمت حق بر روزه داران خداجو، پربرکت و گرامی باد

شب های قدر،شب باران مهر و رحمت حق بر روزه داران خداجو، پر برکت و گرامی باد

1398/03/04
|
15:12

شب های‌ قدر، شب‌ های مقدس و متبرک ، شب های آمرزش و فرصتی برای دعا و نیایش است
"شب قدر" شبی است که در آن قرآن مجید بر پیامبر عظیم الشأن اسلام نازل شده است و فضیلت عبادت در این شب از تمام شبها بیشتر است.
شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. با توجه به آیات سوره قدر می‌توان به فضیلت‌های شب قدر پی برد:
1. قرآن در آن نازل شده است.
2. عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است.
3. خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‏شود.
4. رحمت خاص خدا شامل حال بندگان می‏گردد.
5. فرشتگان و روح در آن شب نازل می‏گردند.
شب قدر فرصتی است برای شستشوی آینه دل. این شب بهترین فرصت است تا خوبی‌ها را جایگزین بدیها، صلح و صفا را جایگزین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکی را جایگزین ظلم و ستم، احسان به والدین را جایگزین عاق والدین و صله رحم را جایگزین قطع رحم نماییم. نیکو و شایسته است با صدقات قدمی در جهت آبادانی خانه آخرت برداریم و با اعمال نیک و خیر، ثواب دو چندان ببریم.
شب های قدر اوج معنویت رمضان است، شب هایی است که زندگی مومن در آن سراسر رنگ خدا می گیرد، پهنه ای است که روزه دار بر آن می ایستد و بر همه ما سوای حق، پشت می کند و در خلوت پر راز شب با عبودیت محض در پیشگاه خدا همه چیز و حتی خود را به فراموشی می سپارد، از هر چه زمینی است می برد و با آسمان پیوند می خورد، مجرد می شود و به عبادت خدای یکتا می ایستد و اینجاست مومن تنها خدا را می بیند که کارگزار همه هستی است و با گوش جان کلام خدا را می شنود و با دل در می یابد و این امر خداوند و اراده اوست که سیطره خویش بر همه چیز گسترده است.
حضرت امام باقر (ع) می‌فرمایند:
"هر کسی شب قدر را احیاء بگیرد گناهش آمرزیده می شود اگر چه گناهانش به تعداد ستارگان آسمان و سنگینی کوهها و پیمانه های دریا باشد."
شبهای قدر، شبهای تجلی معنویت دین و آسمانی شدن زمین است، شب قدر، شبی که از آسمان باران «انا انزلناه» می بارد؛ شب باران رحمت حق بر روزه داران خداجوست.
شبهای قدر، شبهای تجلی معنویت دین و شب باران مهرورحمت حق برروزه داران خداجو، پربرکت وگرامی باد .

انتهای پیام/

دسترسی سریع