دوازدهم اردیبهشت سالروز شهادت اندیشمند گرانمایه، استاد شهید مرتضی مطهری و روز معلم گرامی باد

دوازدهم اردیبهشت سالروزشهادت استاد شهید مرتضی مطهری و روز معلم گرامی باد

1398/02/12
|
17:12

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ شهید مرتضی مطهری که مغز متفکرانقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران بود در 13 بهمن 1298 هجری شمسی در فریمان واقع در 75 کیلومتری شهر مقدس مشهدچشم به جهان گشود. شهید مطهری پس از تحصیل مقدمات، راهی حوزه علمیه قم شدوازمحضر بزرگانی چون آیت الله بروجردی علامه طباطبایی و حضرت امام خمینی بهره برد.

شهید مرتضی مطهری درهمه آن سالها ضمن تحصیل علوم مختلف به تزکیه و تهذیب نفس پرداخت چنانکه به روشن بینی و هوش و ذکاوت و دقت علمی کم نظیری دست یافت. با شروع نهضت اسلامی ایران از سالهای1341و 1342 وارد شهید مطهری صفوف نهضت شد و اوج فعالیت هایش در 15 خرداد 1342 بود که توسط ساواک دستگیر و زندانی شد و پس از آزادی نیز تمام هم و غم خود را مصروف تشکل نیروهای مبارز و مسلمان و حفظ نهضت از آسیب ها و انحرافات کرد. در این سالها, استاد مرتضی مطهری به تبیین فرهنگ اسلامی در جامعه پرداخت و در پایگاه های مختلف مخصوصا حسینیه ارشاد , مسجد جاوید ، مسجد الجواد به آگاهی بخشیدن به نسل جوان و دیگر اقشار جامعه ایران پرداخت تا اینکه در سال 1351 توسط ساواک دستگیر و ممنوع المنبر شدند.

با این همه استاد مطهری فعالیت های خود را ادامه داد و رابط اصلی حضرت امام خمینی (ره) در کشور با مردم و گروه های مختلف و هدایت کننده خط فکری نهضت به شمار می رفتند و در آستانه انقلاب نقش بسیار مهمی را در شورای انقلاب و در پیروزی انقلاب ایفا نمودند.تا اینکه سرانجام این مبارز خستگی ناپذیر و دانشمند و فقیه عالی مقام در 12 اردیبهشت 1358 پس از خروج از خانه دکتر سحابی در خیابان فخرآباد (تهران) از فاصله نزدیک از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت و چند دقیقه بعد در بیمارستان «طرفه» واقع در همان نزدیکی به شهادت رسید.

شهید مطهری دارای خصوصیات منحصر به فردی بود که مهمترین آنها جامعیت ایشان بود به طوریکه در همه صحنه های عملی و نظری حضور فعال داشتند. از ایشان آثار گرانقدری در زمینه های مختلف به جای مانده که همواره تبیین کننده اسلام ناب محمدی است.

چندین سال است بهانه مقدس شهادت معلم بزرگ و فرزانه، استاد شهید مطهری دست مایه قدردانی و تجلیل ازمقام معلم شده است؛ معلمی که انسان ساز و فرداپرداز است و تکریم و تعظیم او، تکریم و تعظیم علم است. تجلیل معلم، سپاس از انسانی است که هدف و غایت آفرینش را تأمین، و سلامت امانت هایی را که به دستش سپرده اند، تضمین می کند.
سالروزشهادت اندیشمند گرانمایه، استاد شهید مرتضی مطهری وروز معلم برهمه ی عاشقان عرصه علم ودانش گرامی باد.
انتهای پیام/

دسترسی سریع