دهم رجب، سالروز ولادت حضرت امام محمّد تقی (ع)، اسوه دانش و بینش، بر پیروان صادق آن حضرت مبارک باد

دهم رجب، سالروز ولادت حضرت جواد الائمّه (ع)، برهمه مسلمانان وشیفتگان درگاهش مبارک باد

1397/12/26
|
10:41

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ حضرت امام محمدتقی (ع) میوه دل ثامن‏ الحجج (ع) در دهم رجب 195هجری قمری در مدینه منوّره زاده شد و بر شاخسار امامت شکوفا گشت. پدر بزرگوارش حضرت امام رضا (ع)و مادرش بانوی گرامی و بافضیلتی به نام «سبیکه» است که امام رضا (ع) او را «خیزران» نامید.

حضرت همواره از ایشان به نیکی یاد کرده او را با تعابیری چون بانویی پاک‏دامن و بانوی بافضیلت نام می ‏بردند.از ماه رمضان سال 202 یا آخر ماه صفر 203 هجری ، که امام رضا (ع)در توس به شهادت رسید، فرزند آن‏ حضرت، امام محمدتقی (ع)به مقام امامت و پیشوایی امت مسلمان رسید.

مطالعه سیره و زندگی ائمه اطهار(ع) و توجه به تلاش های علمی و سیاسی آنان نشان می دهد که آن بزرگواران چشمه های جوشان معرفت و گنجینه های علوم الهی هستند که چون چراغی پرفروغ و خاموش نشدنی در وادی جهل و ظلمت پرتوافشانی می کنند،به طوری که در عرصه علم و دانش تاریکی را از بین برده و در حوزه سیاست امید حق ستیزان را نومید می سازند.
رسالت دینی و فرهنگی امام جواد(ع) انتقال آموزه های اهل بیت(ع) به شاگردان و آموزش و تربیت آنان براساس سیره آن بزرگواران بوده است. اهمیت این کار وقتی آشکار می شود که از سویی به سلطه سیاسی حاکمان غاصب ریاکار و انحراف های آنان از اسلام توجه کنیم و از دیگر سو بدانیم که بسیاری از شاگردان و یاران امام جواد(ع)، یاران امام رضا(ع) نیز بوده اند. بنابراین، حفظ و تقویت آنان لازم بوده است.


در زمان امام جواد(ع) انقلاب فرهنگی و توسعه علمی بی مانندی رخ داد و دانشگاه های علمی و کلاس های بحث و گفت وگو در سراسر سرزمین اسلامی گسترش یافت.سالروز ولادت امام نهم شیعیان جهان حضرت امام محمدتقی(ع)جوادالائمه برهمه پیروان اهل بیت پیامبربزرگواراسلام (ص) خجسته ومبارک باد.


انتهای پیام/

دسترسی سریع