آیت‌الله هاشمی شاهرودی ارتحال عالم مجاهد و فقیه وارسته حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی تسلیت باد

ارتحال عالم مجاهد و فقیه وارسته حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تسلیت باد

1397/10/04
|
12:08

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ بیت حضرت آیت الله «سید محمود هاشمی شاهرودی» در اطلاعیه ای درگذشت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تایید کرد.

وی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت و قبلا رئیس قوه قضاییه، عضو شورای نگهبان بود. هاشمی شاهرودی به هنگام فوت 70 سال داشت و به دلیل بیماری سخت در بیمارستان بستری بود و در شرایط جسمی سختی به سر می برد و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت و قبلا رئیس قوه قضاییه، عضو شورای نگهبان بود.

ایشان در سال های ابتدایی بعد از انقلاب اسلامی ایران، ریاست مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را عهده دار بود.حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی به هنگام فوت 70 سال داشت.قرار است پیکر آیت الله هاشمی شاهرودی در حرم حضرت معصومه(س) خاکسپاری شود.

زندگی نامه
آیت‌الله سید محمود هاشمی‌شاهرودی در سال 1327 در نجف به دنیا آمد.پدرش آیت‌الله سید علی هاشمی‌شاهرودی و مادرش دختر مرحوم آیت‌اللّه سید على مددى موسوى قائینى از علمای خراسان بود.او در 14 سالگی به‌دست آیت‌الله العظمی خویی معمم شد.

مسئولیت‌ها
ایشان در سال 1373 به جای محمدی گیلانی به عضویت شورای نگهبان منصوب شد.آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی از سال 1378 به مدت یک دهه رئیس قوه قضائیه بود و جای خود را در شورای نگهبان به آیت‌الله یزدی داد.پس از پایان خدمت در قوه قضائیه، مجدداً در مرداد 1388 به جای آیت‌الله لاریجانی به عضویت شورای نگهبان منصوب شد.وی در سال 1396 به‌عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شد.

آیت‌الله هاشمی همچنین نایب رئیسی مجلس خبرگان، رئیس هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه را به عهده داشت.

دوران جنگ تحمیلی
در سال 1361 رئیس جمهوری وقت با پیگیری و استفاده از ظرفیت روحانیت مبارز عراق بخصوص آیت‌الله سید محمدباقر حکیم و آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی با تنظیم اساسنامه‌ای تشکل مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را راه‌اندازی کردند.هاشمی‌شاهرودی عضو هیأت مؤسس و اولین رئیس مجلس اعلا بود.

مبارزات انقلابی
آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی پس از تبعید امام راحل به نجف اشرف، در زمره شاگردان ایشان درآمد و قبل از تبعید امام، رابط شهید صدر با ایشان شد.در جریان مبارزات انقلابی رژیم بعث در سال 1352 با هجوم به حوزه نجف، وی به‌همراه جمعی دیگر از فضلای حوزه دستگیر و شکنجه شد.آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با درخواست شهید صدر از عراق خارج شد و پس از رفتن به کویت، از آنجا به ایران مهاجرت کرد.او پس از ورود به ایران به محضر امام خمینی رفت و مسئولیت هماهنگی میان حوزه‌های علمیه نجف و امام خمینی(ره) را به‌عهده گرفت.

بیماری
دی ماه سال گذشته اعلام شد وی برای درمان به آلمان رفته است.او سپس برای ادامه درمان به ایران بازگشت.آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی برای آخرین بار تیر ماه در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور یافت.


انتهای پیام/

دسترسی سریع