28 صفر، شهادت دومین نور ولایت، امام حسن مجتبی (ع)

28 صفر، شهادت دومین نور ولایت، امام حسن مجتبی (ع) را به تمامی مسلمانان جهان تسلیت می‌گوییم.

1397/08/15
|
17:35

سالروز شهادت سبط اکبر پیامبر اکرم (ص)، امام حسن مجتبی(ع)، در روز 28 صفر است که در روزهای طوفانی صدر اسلام همچون بازویی پرتوان در کنار پدر بزرگوارش و نیز در دوران زمامداری کوتاه خودش از کیان اسلام و مسلمین دفاع کرد. امامی که پیامبر خدا او را سیدِ جوانان اهل بهشت معرفی کرد. آن حضرت در مدت حیات خویش با ستم‌ها و جفاهای فراوانی مواجه شد.

امام حسن مجتبی(ع) در شب نیمه‌ی رمضان سال سوم هجری در مدینه چشم به جهان گشود و حدود هفت سال از دوران زندگی پیامبر اکرم (ص) را درک کرد و پس از آن حضرت حدود سی سال با پدر بزرگوارشان علی بن ابی طالب (ع) ملازمت داشت. بعد از شهادت امیرالمؤمنان (ع) به مدت ده سال عهده دار مقام امامت بودند.

حکومت اموی پس از تحمیل صلح بر امام حسن مجتبی ( ع) گرچه به بسیاری از اهداف خود رسیده بود، همچنان وجود امام حسن (ع) مانع از به اجرا درآوردن برخی از نیات پلید آنان بود. از جمله اهدافی که معاویه دنبال می‌کرد تعیین جانشین برای خود بود. وی از اجرای این تصمیم که برخلاف مفاد صلح نامه او با امام حسن مجتبی (ع) بود وحشت داشت و می‌دانست که اگر در زمان حیات آن حضرت به چنین کاری دست بزند، بدون شک با مخالفت شدید امام حسن مجتبی (ع) روبه‌رو خواهد شد. بر این اساس تصمیم گرفت از هر راه ممکن امام علیه السلام را به شهادت برساند. پس از بررسی‌های زیاد جعده، همسر امام حسن مجتبی (ع) را مناسب‌ترین فرد برای تحقق بخشیدن به این هدف پلید دید. آن گاه به صورت محرمانه و با ارسال صدهزار درهم به جعده، به او قول داد که اگر امام حسن علیه السلام را به شهادت برساند، او را به همسری یزید درخواهد آورد. بدین وسیله جعده آن حضرت را با ریختن زهر در آب آشامیدنی مسموم کرد و طولی نکشید بر اثر آن، امام حسن مجتبی (ع) به شهادت رسید.

از صفات برجسته و معروف امام حسن مجتبی (ع) حلم و بردباری بود. به گونه ای که «الحِلْمُ الحَسَنِیَّة» در فرهنگ اسلامی ضرب‌المثل شده است. بردباری و سعه‌ی صدر آن حضرت به اندازه‌ای بوده است که سرسخت‌ترین دشمنان او نیز به این صفت همواره اعتراف داشتند.

از صفات برجسته و معروف امام حسن (ع) حلم و بردباری بود. به گونه ای که «الحِلْمُ الحَسَنِیَّة» در فرهنگ اسلامی ضرب‌المثل شده است. بردباری و سعه‌ی صدر آن حضرت به اندازه‌ای بوده است که سرسخت‌ترین دشمنان او نیز به این صفت همواره اعتراف داشتند.

نقل می‌کنند وقتی جنازه‌ی امام حسن (ع) را پس از ممانعت عده‌ای از دفن آن درکنار مرقد رسول خدا (ص)، به طرف بقیع حمل می‌کردند، ناگهان امام حسین (ع) متوجّه شدند که مروان، یکی از سرسخت‌ترین دشمنان برادر بزرگوارش امام حسن (ع)، یک طرف تابوت را به دوش گرفته است. امام حسین (ع) از این کار او متعجب شدند و سپس از وی پرسیدند: «شما که تا برادرم زنده بود همواره مایه اندوه او بودید. چه شده که اکنون در تشیع جنازه‌اش شرکت کرده‌اید؟» مروان گفت: «آری این کارها را در حق کسی انجام دادم که حلم و خویشتن داری او با کوه‌ها برابری داشت».

سرانجام امام حسن مجتبی (ع) در 28 صفر سال پنجاه هجری در 47 سالگی به دستور معاویه بن ابی سفیان و به دست جعده دختر اَشْعَثِ بنِ قِیس مسموم شد و بر اثر همان زهر به شهادت رسید.

شهادت کریم اهل بیت علیهم السلام، امام حسن مجتبی (ع) را به تمامی مسلمانان وشیعیان جهان را تسلیت می‌گوییم.

دسترسی سریع