دهم محرم، سالروزقیام خون برشمشیر،عاشوراحسینی رابرشیفتگان آقااباعبدالله الحسین (ع) تسلیت می گوییم

دهم محرم،سالروزقیام حق علیه باطل را برعاشقان آقااباعبدالله الحسین (ع) تسلیت می گوییم

1397/06/28
|
19:31

ریشه «عاشورا» کلمه عشر بمعنی «ده» است، عاشورا دهم محرم و روز شهادت حضرت ابی عبداللّه الحسین (ع) است. درروزعاشورا امام حسین ( ع ) به همراه 72 تن از یاران صدیقش حماسه‌ای خلق کرد که همواره می‌توان با یادآوری آن به عظمت این نهضت حسینی پی برد .
عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتى را در استحکام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد بار و برهاى آن ایفا کرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلکه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حرکت ها، جنبش ها و قیام هاى راستین شیعه در برابر کانون هاى ظلم و کفر و نفاق بوده است. قیام عاشورا از سال 61 هجرى تا امروز همچون چشمه‏اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب کرده، و الهام‏بخش بسیارى از نهضت‏هاى حقّ علیه باطل بوده است. پس ازآنکه امام حسین(ع) درکربلا به شهادت رسید،روز عاشورا در میان مردم به روز حزن و اندوه مشهور شد و شیعیان جهان آن روز را روز سوگ وعزاداری قرار دادند؛از این رو به نام عاشورای حسینی شهرت یافت.
امام صادق (ع) فرمودند: " روزشهادت حسین (ع) مصیبتش از هر روزی سنگین¬تر است، زیرا اصحاب کساء که نزد خداوند از همه آفریدگانش عزیزتر بودند پنج تن بودند و حسین (ع) آخرین آنها بود."
حضرت امام رضا (ع) فرمودند:" بر حسین باید گریه کنندگان به گریند که گریه بر آن حضرت گناهان بزرگ را محو سازد. پدرم امام کاظم (ع) چون ماه محرم می¬رسید کسی او را خندان نمی¬دید و غم و اندوه بر چهره آن حضرت نمایان بود تا ده روز ، و چون روز دهم می¬شد آن روز روز غم و اندوه و مصیبت و گریه او بود و می گفت امروز روزی است که حسین (ع) در آن کشته شده. "
امام باقر (ع) نیز فرمودند:" در روز عاشوراء بر حسین نوحه سرائی و گریه کنید و به هر کس که در خانه است و از او نمی¬ترسید دستور دهید بگریند و به عزاداری و افغان بپردازند و یکدیگر را تعزیت گویند که اگر چنین کنند من پاداش آنها را ضامن خواهم بود که آن دو هزار حج و دو هزار عمره و دو هزار غزوه باشد."
عاشورا گرچه یک روزاست، اما دامنه تاثیر آن تا ابدیت کشیده شده و چنان در عمق وجدانها و دلها اثر گذاشته است که همه ساله دهه محرم و بویژه عاشورا، اوج عشق و اخلاص نسبت به معلم حریت و اسوه جهاد و شهادت، حسین بن علی(ع) است و هرانسانی در مقابل عظمت روح آن حضرت تعظیم می‌کند.
خیمه ماه محرم زده شد بر دل ما / باز نام تو شده زینت هر محفل ما
جز غم عشق تو ما را نبود سودایی / عشق سوزان تو آغشته به آب و گل ما.
"عاشورا" سالروزقیام خون برشمشیر، برعاشقان وشیفتگان آقااباعبدالله الحسین (ع)را تسلیت می گوییم.

دسترسی سریع