24ذی الحجّه، روز مباهله، روزی که سراپرده های نیروهای الهی و قدرت نبوی برافراشته شد، مبارک وگرامی باد

چهاردهم شهریورماه، روز مباهله، روز گواه روشن حقانیت اهل ‌بیت (علیهم السلام ) گرامی باد

1397/06/14
|
09:59

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیو جوان؛ بیست وچهارم ذی الحجّه سال دهم هجری، روز مباهله پیامبر با (ص) مسیحیان نجران، است. پیامبر(ص) طی نامه ای ساکنان مسیحی نجران را به آیین اسلام دعوت کرد. مردم نجران که حاضر به پذیرفتن اسلام نبودند نمایندگان خود را به مدینه فرستادند و پیامبر (ص) آنان را به امر خدا به مباهله دعوت کرد.

وقتی هیئت نمایندگان نجران، وارستگی پیامبر (ص) را مشاهده کردند، از مباهله خودداری کردند. ایشان خواستند تا پیامبر (ص)اجازه دهد تحت حکومت اسلامی در آیین خود باقی بمانند.
پیامبر اکرم (ص) در مذاکره ای که با هیئت نجرانی در مدینه به انجام رسانید آنان را به پرستش خدای واحد دعوت کرد. امّا آنان بر ادعای خود اصرار داشتند و دلیل الوهیت مسیح را، تولد عیسی(ع) بدون واسطه پدر می دانستند.
در این هنگام فرشته وحی نازل شد و این سخن خدا را بر قلب پیامبر (ص) جاری ساخت که مَثَل عیسی (ع) نزد خداوند مانند آدم است که خداوند او را از خاک آفرید.
اما با وجود گفتن این دلیل، آنان قانع نشدند و خداوند به پیامبر خود، دستور مباهله داد تا حقیقت آشکار و دروغ گو رسوا شود.

طبق توافق قبلی، پیامبر(ص) ونمایندگان نجران برای مباهله به محل قرار رفتند. ناگاه نمایندگان نجران دیدند که پیامبر (ص) فرزندش حسین (ع)را در آغوش دارد، دست حسن (ع) را در دست گرفته و علی و زهرا( علیهما السلام) همراه اویند و به آنها سفارش می کند هرگاه من دعا کردم شما آمین بگویید. مسیحیان، هنگامی که این صحنه را مشاهده کردند، سخت به وحشت افتادند و از این که پیامبر (ص) عزیزترین و نزدیک ترین کسانِ خود را به میدان مباهله آورده بود، دریافتند که او نسبت به ادعای خود ایمان راسخ دارد؛ زیرا در غیر این صورت، عزیزان خود را در معرض خطر آسمانی و الهی قرار نمی داد.
بنابراین از اقدام به مباهله خودداری کردند و حاضر به مصالحه شدند.
قدرمسلم روزمباهله پیامبر (ص) با مسیحیان نجران نزد مسلمانان، اهمیت خاصّی دارد؛ چرا که گواه حقانیت دعوت پیامبر و عظمت شأن اهل ‌بیت( علیهم السلام) است.
روز مباهله، که روز تعیین برهان صادقی است که خداوند در آیات مقدس قرآن بدان دستور داد ،خجسته وگرامی باد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع