صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یازدهم دی ماه، اول ژانویه، آغازسال 2019 میلادی بر مسیحیان ایران و جهان مبارک باد.

یازدهم دی ماه یا اول ژانویه، مصادف است با آغاز سال 2019 میلادی و آغاز جشن کریسمس. کریسمس نام جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامیداشت زادروز حضرت عیسی مسیح (ع) برگزار می‌شود. جشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است. این روز هم به مانند نوروز ایرانیان آداب و رسوم خاص خود و همینطور زمان خاصی دارد. در شب 31 دسامبر هر سال، آخرین روز یک سال میلادی و روز قبل از روز سال نو در بسیاری از کشورهای جهان، عموما قاره‌های اروپا، امریکا، استرالیا و بخش‌هایی از آسیا و افریقا مراسم سال نو برگزار می‌شود.

بسیاری از فرهنگ‌ها در این شب از آتش‌بازی و دیگر روش‌های پرصدا برای جشن گرفتن استفاده می‌کنند. شب سال نو به صورت جهانی مطابق با تولد مسیح در کشورهای مسیحی و حتی غیر مسیحی در 31 دسامبر است. مسیحیان ایران به دو شاخه‌ی ارامنه و آشوری تقسیم می‌شوند. مسیحیان ایران نیز مانند مسیحیان سراسر جهان شب میلاد عیسی مسیح (ع) (24 دسامبر) تا آغاز سال نوی میلادی را جشن می‌گیرند. تزئین درخت کاخ با گلوله‌های رنگی و درخشان بخشی از رسم و رسوم کریسمس است. بسیاری از مردم جهان عید میلاد مسیح را زمانی برای بخشایش و آشتی می‌دانند.

هرچند مهم‌ترین عید مذهبی در گاه‌شمار مسیحی، روز عید پاک به عنوان روز مصلوب شدن و رستاخیز عیسی است، بسیاری به‌خصوص در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهم‌ترین رویداد سالانه مسیحی محسوب می‌دارند. با وجودی که این روز، یک عید مذهبی شناخته می‌شود، از اوایل سده‌ی بیستم میلادی به بعد به طور گسترده به عنوان یک جشن غیر مذهبی برگزار شده و برای بیشتر مردم، این ایام فرصتی است برای دور هم جمع شدن اقوام و دوستان و هدیه دادن به اقوام و دوستان و شخصیتی خیالی به نام بابانوئل در آن نقشی مهم دارد.

در فرهنگ عامیانه بابانوئل به شکل یک پیرمرد با ریش و موهای سفید و لباس قرمز به همراه کالسکه که به چند گوزن پرنده وصل شده است و یک کیسه پر از کادو و هدیه برای کودکان به همراه دارد که شب کریسمس آن کادوها را برای بچه‌ها می‌آورد. ولی در واقعیت بابانوئل یک کشیش مسیحی به نام سن نیکولاس است که در قرن چهار میلادی زندگی می‌کرد و برای کودکانی که در خردسالی پدر و مادر خود را از دست داده بودند هدایایی می‌آورد.

یازدهم دی ماه آغازسال 2019 میلادی بر تمامی موحدان و مسیحیان ایران و جهان مبارک باد.

مرتبط با این خبر

  • 13رجب، سالروز ولادت اولین ستاره درخشان آسمان امامت، مولای متقیان، حضرت امام علی (ع) ، روز پدر و آغاز ایام البیض خجسته و مبارک باد

  • 29 اسفند، سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران که نشان استقلال طلبی ملت ایران است ، گرامی باد

  • دهم رجب، سالروز ولادت حضرت امام محمّد تقی (ع)، اسوه دانش و بینش، بر پیروان صادق آن حضرت مبارک باد

  • «صبح بخیر سال نو» ویژه‌برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و تفریحات به مناسبت آغاز سال 1398

  • «عید مون» ویژه‌برنامه‌ا‌ی از گروه جوان وتامین شبکه جوان به مناسبت آغاز سال نو 1398

  • «تازه شو» ویژه‌ برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و جامعه به مناسبت آغاز سال نو و نوروز 1398

  • در برنامه نبض جمعه بیست و چهارم اسفند درباره بارداری مبتلایان به ایدز صحبت شد

  • در برنامه نبض پنجشنبه بیست و سوم اسفند درباره اعتیاد به مواد مخدر با مسکن های قوی صحبت شد

  • سرخابی ها حریف داوری در لیگ قهرمانان آسیا نشدند

  • در برنامه نبض چهارشنبه بیست و دوم اسفند درباره درمان جوش جوانی و اسکار صحبت میکنیم