صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

10ربیع الثانی، سالروز وفات کریمه اهل بیت (س)، حضرت فاطمه معصومه (س)، را بر شیعیان جهان تسلیت می‌گوییم.

حضرت فاطمه معصومه (س) در روز اول ذیقعده سال 173 هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. این بانوی بزرگوار، از همان آغاز، در محیطی پرورش یافت که پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند. عبادت و زهد، پارسایی و تقوا، راستگویی و بردباری، استقامت در برابر ناملایمات، بخشندگی و پاکدامنی و نیز یاد خدا، از صفات برجسته این خاندان پاک سیرت و نیکو سرشت به شمار می‌رفت. پدران این خاندان، همه برگزیدگان و پیشوایان هدایت، گوهرهای تابناک امامت و سکان داران کشتی انسانیت بودند.

حضرت معصومه (س) در خاندانی که سرچشمه علم و تقوا و فضایل اخلاقی بود، پرورش یافت. پس از آن که پدر بزرگوار آن بانوی گرامی به شهادت رسید، فرزند ارجمند آن امام، یعنی حضرت رضا (ع) عهده‌دار امر تعلیم و تربیت خواهران و برادران خود شد و مخارج آنان را نیز بر عهده گرفت.

امام رضا (ع) فرمودند: «هرکس معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسى است که مرا زیارت کرده است.»

حضرت معصومه (س) در زبان دانشمندان و فقیهان گرانقدر شیعه، به لقب کریمه اهل بیت (س) یاد می‌شود. از میان بانوان اهل بیت، این نام زیبا تنها به آن حضرت اختصاص دارد.

در سال 201 هـ . ق، یک سال پس از سفر تبعید گونه‌ی حضرت رضا (ع) به شهر «مرو» حضرت فاطمه معصومه (س) همراه عده‌ای از برادران خود برای دیدار برادر و تجدید عهد با ایشان راهی دیار غربت شد. در طول راه به شهر ساوه رسیدند، ولی در آنجا عده‌ای از مخالفان اهل بیت با مأموران حکومتی همراهی کردند و با همراهان حضرت به نبرد و جنگ پرداختند که عده‌ای از همراهان حضرت در این حادثه غم انگیز به شهادت رسیدند. حضرت فاطمه (س) سپس به طرف قم حرکت کرد و پس از ورود به شهر قم، تنها هفده روز در قید حیات بود و دعوت حق را لبیک گفت و به سوی بهشت برین پرواز کرد.

سالروز وفات غریبانه‌ی برترین بانوی زمان خود، گنجینه‌ی دانش و معرفت،حضرت فاطمه‌ی معصومه (س)، را بر پیروان ولایت و امامت تسلیت می‌گوییم.

مرتبط با این خبر

  • در برنامه نبض یکشنبه سی ام دی درباره سردرد و حساسیت صحبت میکنیم

  • شک احساسی مخرب

  • در برنامه نبض شنبه بیست و نهم دی درباره زمان انجام آندوسکوپی صحبت شد

  • سی‌ام اسفند، سالروز شهادت صدیقه کبری، یگانه بانوی لطف و رحمت، حضرت فاطمه زهرا (س) و آغاز دهه‌ی فاطمیه

  • در برنامه نبض جمعه بیست و هشتم دی درباره ایدز و راه های مهم انتقال در کشور صحبت شد

  • در برنامه نبض پنجشنبه بیست و هفتم دی درباره اعتیاد و حس کم نیاوردن از همسالان صحبت شد

  • در برنامه نبض چهارشنبه بیست و ششم دی درباره شوره سر و پوسته ریزی سفید صحبت میکنیم

  • بیست وششم دی ماه سالروز فرار شاه از ایران و روز برچیده شدن سلطنت پهلوی و سلطه قدرت استکبارجهانی

  • از حال غده تیروئید خود خبر دارید؟

  • مدارسی که کارآفرین شدند