صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هشتم ربیع الثانی، سالروز میلاد با سعادت امام حسن عسکری (ع) بر رهروان صدیقش خجسته و مبارک باد.

حضرت امام حسن عسکرى (ع) در سال 232 هجرى قمرى و در روز هشتم ماه ربیع الثانى در شهر مدینه به دنیا آمد، پدر آن حضرت امام بزرگوار حضرت هادى(ع)، و مادرش گرامی‌اش حدیثه بود. نام امام حسن عسکرى(ع) حسن و کنیه‌ی آن بزرگوار ابو محمّد و از القاب ایشان زکى و عسکرى است.

آنچه از صفات بزرگ و فضائل که لازمه‌ی امامت است در آن حضرت جمع بود، یعنى: در علم، و زهد، کامل بودن در عقل و خرد، عصمت، شجاعت، کرم و بزرگوارى از همه‌ی مردم زمان خود برتر بود. حضرت امام هادى (ع) یعنى پدر بزرگوارشان امامت آن حضرت را تصریح فرمودند.

آن حضرت در میان مردم و بزرگان و حتّى افراد مخالف از احترام خاصى برخوردار بود، به حدّى که حتى ناخواسته به آن حضرت احترام مى‌گذاشتند. امام حسن عسگری (ع) در همه‌ی صفات پسندیده‌ی انسانی و اخلاق و فضایل درحد کمال بوده است. آن امام والا مقام در عصر خویش بزرگوارترین، عابدترین، بردبارترین و محترم‌ترین افراد به شمار می‌‍رفته و دارای اندیشه‌ی بلند، زبانی گویا و پرجاذبه و برخوردار از اخلاق نیک بوده‌اند. امام یازدهم شیعیان با مردم بسیار مهربان، و نسبت به ضعیفان و افراد تهی دست بسیار بخشنده بودند. او سالار قبیله‌ی ایثار، پیشوای مستضعفانِ خاک و مسجود فرشتگان افلاک بود.

یکی از مهم‌ترین کارهای امام حسن عسکری (ع) مانند پدر و اجداد پاکشان، تربیت شاگرد و حفظ فقه تشیع و اندیشه‌ی ناب اسلام در برابر دشمنان و مخالفان بود. ایشان با اینکه در شرایط سخت سیاسی به سر می‌بردند و مدت امامتشان شش سال و مدت عمرشان 28 سال بیشتر نبود، تا آخرین حد امکان با گردآوری شاگردان پدر و اجدادشان و تربیت شاگردهای جدید و مطرح کردن بحث‌ها و مناظرات شفاهی و کتبی به تشکیل مجمع علمی عمق و وسیع پرداختند و خط فکری تشیع را از گزند حوادث و برخوردها حفظ کردند و با پاسخ به شبهه‌ها و سوالات گوناگون از حریم دانشگاه جدشان، امام جعفر صادق (ع) محافظت کردند.

امام حسن عسگری (ع) سرچشمه‌ی ایمان و جلوه‌ای از نور الهی بود. در سیمای تابناکش نور عشق و ایمان خانه داشت و در رازونیاز شبانه‌اش با پروردگار خلوص و پاکی موج می‌زد.

میلاد یازدهمین حجت خداوند، پیام آور آیینه و روشنی، حضرت امام حسن عسکرى (ع) بر دوستداران اهل بیت (ع) مبارک باد.

مرتبط با این خبر

  • در برنامه نبض یکشنبه سی ام دی درباره سردرد و حساسیت صحبت میکنیم

  • شک احساسی مخرب

  • در برنامه نبض شنبه بیست و نهم دی درباره زمان انجام آندوسکوپی صحبت شد

  • سی‌ام اسفند، سالروز شهادت صدیقه کبری، یگانه بانوی لطف و رحمت، حضرت فاطمه زهرا (س) و آغاز دهه‌ی فاطمیه

  • در برنامه نبض جمعه بیست و هشتم دی درباره ایدز و راه های مهم انتقال در کشور صحبت شد

  • در برنامه نبض پنجشنبه بیست و هفتم دی درباره اعتیاد و حس کم نیاوردن از همسالان صحبت شد

  • در برنامه نبض چهارشنبه بیست و ششم دی درباره شوره سر و پوسته ریزی سفید صحبت میکنیم

  • بیست وششم دی ماه سالروز فرار شاه از ایران و روز برچیده شدن سلطنت پهلوی و سلطه قدرت استکبارجهانی

  • از حال غده تیروئید خود خبر دارید؟

  • مدارسی که کارآفرین شدند