صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

29 صفر سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع) را به همه‌ی مسلمانان و آزادی خواهان جهان تسلیت می‌گوییم.

29 صفر سال 1438 هجری قمری، مصادف با سالروز شهادت هشتمین امام معصوم، حضرت امام رضا (ع) است. حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه متولد شدند.
دوران کودکى و جوانى امام در مدینه گذشت. اخلاق نیکو، دانش فراوان، ایمان و عبادت بسیار از ویژگى‌هایى آن امام همام بود.
حضرت امام رضا (ع) تا قبل از هجرت به مرو در مدینه بودند و در آنجا در جوار مدفن پاک رسول خدا (ص) به هدایت مردم و تبیین معارف دینی و سیره‌ی نبوی می‌پرداختند. مردم مدینه نیز بسیار امام را دوست می‌داشتند و به ایشان همچون پدری مهربان می‌نگریستند. تا قبل از این سفر، با اینکه امام بیشتر سال‌های عمرش را در مدینه گذرانده بود، اما در سراسر مملکت اسلامی پیروان بسیاری داشت که گوش به فرمان اوامر امام بودند.

حضرت امام رضا (ع) در 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان شدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج‌های بسیاری را بر امام روا داشتند. امامت و وصایت حضرت رضا (ع) بارها توسط پدر بزرگوارشان اعلام شده بود. به خصوص امام کاظم (ع) بارها در حضور مردم ایشان را به عنوان وصی و امام بعد از خویش معرفی کرده بودند. خصوصیات اخلاقی و زهد و تقوای آن حضرت به گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خود کرده بود. با مردم در نهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کرد.

امام رضا (ع) جایگاه علمى ویژه‌اى داشت. او از دانشى سرشار بهره‌مند بود و این برجستگى علمى او در رویارویى با دانشمندان ادیان و مذاهب دیگر، بهتر آشکار مى‌شد. جلسه‌ها و محافلى که علما و دانشمندان گوناگون گرد هم مى‌آمدند و به بیان دیدگاه‌ها و نظرهای خویش مى‌پرداختند، در آن زمان رونق خاصى داشت. حاکمان آن عصر، گاه براى جلوه دادن شکوه دربار خویش، گاه به منظور گرایش دانشمندان به دربار، و زمانى براى این که بر عقیده‌ی کسى چیره شوند، در کنار مجالس دیگر، به برگزار کردن نشست‌هاى علمى نیز مى‌پرداختند. این محافل که به جلسه‌های (مناظره) معروف بود، بهترین مکان براى ابراز شایستگى‌هاى علمى افراد به شمار مى‌رفت.

دوران حیات و امامت حضرت امام رضا (ع) ، دوران اوج گیرى گرایش مردم به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و دوران گسترش پایگاه‌هاى مردمى خاندان اهل بیت، با اوج‌گیری تمایلات مردم به امام هشتم شیعیان جهان (ع)، مامون خلیفه عباسی با دسیسه چینی، ایشان را مسموم و شهید کردند.

بعد از شهادت امام رضا (ع) شیعیان، بدن شریف آن حضرت را در خراسان تشییع کردند. این تشییع جنازه به حدی پر شور بود که تا آن زمان مثل آن دیده نشده بود. همه‌ی طبقات در تشییع جنازه‌ی امام حاضر شدند. آن امام همام، در سال 203 قمری در شهر طوس به خاک سپرده شد و بارگاه عظیمش امروزه میزبان صدها هزار عزادار است.

فرا رسیدن سالروز شهادت مظلومانه‌ی حضرت امام رضا (ع) را به دوستداران و پیروان آن امام همام تسلیت می‌گوییم.

مرتبط با این خبر

  • هشدار وقوع سیل در 12 استان کشور در 3 روز آینده

  • پانزدهم رجب، سالروز وفات گوهر دریای عصمت و طهارت و مظهر مهربانی و عطوفت، حضرت زینب کبری (س)

  • 13رجب، سالروز ولادت اولین ستاره درخشان آسمان امامت، مولای متقیان، حضرت امام علی (ع) ، روز پدر و آغاز ایام البیض خجسته و مبارک باد

  • 29 اسفند، سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران که نشان استقلال طلبی ملت ایران است ، گرامی باد

  • دهم رجب، سالروز ولادت حضرت امام محمّد تقی (ع)، اسوه دانش و بینش، بر پیروان صادق آن حضرت مبارک باد

  • «صبح بخیر سال نو» ویژه‌برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و تفریحات به مناسبت آغاز سال 1398

  • «عید مون» ویژه‌برنامه‌ا‌ی از گروه جوان وتامین شبکه جوان به مناسبت آغاز سال نو 1398

  • «تازه شو» ویژه‌ برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و جامعه به مناسبت آغاز سال نو و نوروز 1398

  • در برنامه نبض جمعه بیست و چهارم اسفند درباره بارداری مبتلایان به ایدز صحبت شد

  • در برنامه نبض پنجشنبه بیست و سوم اسفند درباره اعتیاد به مواد مخدر با مسکن های قوی صحبت شد