صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

صف تقاضا برای دریافت کارت بازرگانی در 2 ماه منتهی به اردیبهشت‌ماه امسال از کمین‌گاه جدید برای دلار 4200 تومانی خبر می‌دهد. پس از بخشنامه‌های دولت به منظور ساماندهی بازار ارز، بخش‌خصوصی نسبت به ظهور حقه‌های ارزی هشدار داد.

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ صف تقاضا برای دریافت کارت بازرگانی در 2 ماه منتهی به اردیبهشت‌ماه امسال از کمین‌گاه جدید برای دلار 4200 تومانی خبر می‌دهد. پس از بخشنامه‌های دولت به منظور ساماندهی بازار ارز، بخش‌خصوصی نسبت به ظهور حقه‌های ارزی هشدار داد.

افزایش درخواست برای دریافت کارت بازرگانی در دو ماه نخست سال‌جاری یکی از علائم ظهور این حقه‌ها بود که رئیس اتاق بازرگانی تهران نسبت به آن هشدار داده بود. مسعود خوانساری با اشاره به این که سیاست‌های ارزی، زمینه را برای شکل‌گیری عدم شفافیت، فساد و قانون‌گریزی فراهم می‌کند، عنوان کرده بود: «اخیرا تقاضا برای کارت بازرگانی افزایش یافته است. اتاق نیز ‌نمی‌تواند این درخواست‌ها را بدون پاسخ بگذارد، اما احتمالا بخشی از این متقاضیان به‌دنبال کارت یک‌بار مصرف هستند.»

البته پیش از آن هم برخی از فعالان اقتصادی عنوان کرده بودند که سازوکار بازچرخانی ارز صادراتی این بار امکان استفاده از کارت‌های یک‌بار مصرف را برای صادرات و واردات فراهم می‌کند. بر همین اساس «دنیای اقتصاد» در گزارش پیش‌رو آمار صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی استان تهران را در دو ماه منتهی به اردیبهشت سال‌جاری بررسی کرده است. آمارها نشان می‌دهد در بخش صدور کارت‌های حقوقی در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 68 درصدی را شاهد بوده‌ایم و در بخش صدور کارت‌های حقیقی در همین مدت زمان رشد 90 درصدی ثبت شده است.

این آمار حکایت از ورود گروه‌های جدید به تجارت دارد. همان تازه واردهایی که برخی اعتقاد دارند بخشی از آنها به منظور سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی وارد این حیطه شده‌اند. از طرفی تمدید کارت‌های حقوقی با رشد 443 درصدی نسبت به مدت مشابه روبه‌رو بوده و تمدید کارت‌های حقیقی رشد 120 درصدی داشته است. شنیده‌ها حاکی از آن است که حتی بخشی از کارت‌هایی که چند سال تمدید نشده بودند، در شرایط کنونی، نسبت به تمدید کارت‌هایشان اقدام کرده‌اند. رشد 725 درصدی تمدید و صدور کارت بازرگانی در دو ماه منتهی به اردیبهشت نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، رکوردی است که می‌تواند معنادار باشد. همچنین شنیده می‌شود آمار صدور و تمدید کارت بازرگانی از اول تا 20 خرداد امسال بیش از کل این ماه در سال گذشته است.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • چه کسی مثل شیر مقابل کاهش قیمت شیر ایستاده است؟

  • در برنامه نبض دوشنبه بیست و هشتم آبان درباره شکستگی قوزک پا صحبت میکنیم.

  • «فصل اول»

  • بیرانوند نامزد بهترین بازیکن سال آسیا شد

  • آیا برای معلولین ذهنی قانون حمایتی وجود دارد؟

  • «خط خبر»

  • از انگیزه درون فرزندشان بی خبرند

  • چگونه ثروتمند شویم

  • چرا من را نمی‌فهمند؟

  • کتاب و کتابخوانی