صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

بیست ویکم رمضان سالروز شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) را تسلیت می گوییم

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ حضرت امام على (ع) ده سال پیش از بعثت، و در سن ده سالگى اسلام آورد. و پس از بعثت‏ بیست و سه سال با حضرت رسول اکرم (ص) زندگی کرد، سیزده سال در مکه پیش از هجرت در سخت ترین شرایط به سر برد ووظیفه سنگین ومهم رسالت را به دوش کشید.
حضرت علی(ع) درزمینه ی اخلاق ورفتارازآن جمله: شجاعت ، انفاق ، صبر ،عدالت ، رفتارنیکو با بردگان، وفای به عهد،گذشت وسخاوت یگانه ی روزگاربود.
آن حضرت ده سال پس از هجرت در مدینه در دفاع از رسول اکرم (ص) با مشرکان جنگید و با تمام وجود پیامبر را از شر دشمنان دین نگاه داشت، تا هنگامی که رحلت رسول اکرم (ص) فرارسید بیست و چهار سال حق مسلم امام علی (ع) را از ولایت غصب کردند و او را از تصرف در امور مسلمانان بازداشتند. آن حضرت در این دوران با تقیه و مدارا مى ‏زیست سپس پنج‏ سال و چند ماه خلافت را به دست گرفت و در این سال ها درگیر جهاد با منافقان از ناکثین و قاسطین و مارقین (اصحاب جمل و صفین و نهروان) بود .
حضرت علی(ع) در شب نوزدهم ماه رمضان، هنگام خواندن نمازوقتی سر از سجده اول برداشت، عبدالرحمن بن ملجم مرادی شمشیر خویش را بر فرق نازنین آن حضرت فرود آورد و سر مبارک آن حضرت را شکافت. حضرت على (ع) پس از ضربت خوردن در سحرگاه شب 19 رمضان تا اواخر شب 21 در خانه بسترى بود. هنگامی که ابن ملجم شمشیرش را بر فرق عدالت فرود آورد، حضرت علی(ع) فرمودند: "فُزتُ و رَبِّ الکعبة"؛ "به خدای کعبه رستگار شدم". امیر مؤمنان علی(ع) دو روز پس از ضربت خوردن در 21 ماه رمضان به شهادت رسیدند.
ازسخنان گهربارمولای متقیان حضرت علی(ع) است :
"شهادت، متاع گرانبهایی است که هرکس قدرت خریداری اش را ندارد. شاهدی قدسی است که همگان لیاقت هم آغوشی با او را نمی یابند. شیرینی شهد شهادت را به هر کسی نمی چشانند."
امیر مؤمنان علی(ع)، آن یکّه تاز عرصه عشق و شهادت، مبنای شهادت طلبی و دست یابی به این فوز عظیم را این سان بیان می دارد و صفات عاشقان شهادت را این گونه می نمایاند و شور و شوق خود را نسبت به آن چنین توصیف می کند: «مجاهدان شهادت طلب چنان به سوی خدا پر می کشند که تشنگان به جانب آب".

ای نخستین شهید در محراب ای کشیده زخون به چهره نقاب
"خون" و "محراب" یادگار از تو مسجد کوفه داغ دار از تو

بیست ویکم رمضان سالروز شهادت جانسوز مولای متقیان حضرت علی (ع) را به همه مسلمانان جهان تسلیت می گوییم.


انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • تاریخ در دل نت های قدیمی

  • هیجان سالن بورس چه دردی از اقتصاد را دوا می کند؟

  • سرنوشت 17 هزار کودک کار از زبان شورای شهری ها

  • 25مهرشهادت شفیع قیامت،امام حسن مجتبی (ع) را به تمامی مسلمانان وشیعیان جهان تسلیت می گوییم

  • حرفهایی برای اقتصاددانان از جنس قوه مجریه

  • اشتباه هیتلر اینجا رخ داد

  • تیشه تاجران بر ریشه سینما

  • از روز عصای سفیدش خبر داری؟

  • دوای هر دردی نیست

  • بیست و سوم مهر، روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ