صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نوزدهم رمضان سالروز ضربت خوردن مولای متقیان، حضرت امام علی(ع) را به همه‌ی شیعیان جهان تسلیت می‌گوییم.

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ حضرت علی(ع) در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، مهمان دخترش ام کلثوم(س) بود و در آن شب حالت عجیبی داشت و دخترش را به شگفتی درآورد. روایت شده که آن حضرت در آن شب بیدار بود و بسیار از اتاق بیرون می‌رفت و به آسمان نظر می‌کرد و می‌فرمود: به خدا سوگند، دروغ نمی‌گویم و به من دروغ گفته نشده‌است. این است آن شبی که به من وعده‌ی شهادت دادند. به هر روی، آن حضرت به هنگام نماز صبح وارد مسجد اعظم کوفه شد و خفتگان را برای ادای نماز بیدار کرد. هنگامی که حضرت علی (ع) به محراب مسجد وارد و مشغول خواندن نماز شد و سر از سجده‌ی اول برداشت، عبدالرحمن بن ملجم مرادی شمشیر خویش را بر فرق نازنین حضرت علی(ع) فرود آورد و سر مبارک آن حضرت را شکافت.
حضرت على (ع) پس از ضربت خوردن در سحرگاه شب 19 رمضان تا اواخر شب 21 در خانه بسترى بود و در این مدت بعضى از اصحاب ‏آن حضرت جهت عیادت به حضور وى مشرف می‌شدند و در آخرین ساعات زندگى او از کلمات گهربارش بهره‌‏مند می‌گشتند. از جمله پندهاى حکیمانه او این بود که فرمود: «من دیروز مصاحب شما بودم و امروز وضع و حال من مورد عبرت شماست و فردا از شما مفارقت می‌کنم».
هنگامی که ابن ملجم شمشیرش را بر فرق عدالت فرود آورد، حضرت علی(ع) فرمودند: «فُزتُ و رَبِّ الکعبة»؛ «به خدای کعبه رستگار شدم».
حضرت علی(ع) هم اندیشه ای عمیق و دوررس داشت و هم عواطفی رقیق و مملو از انسانیت، کمال جسم و کمال روح را توأم داشت. شب، هنگام عبادت، از ماسوی می‌برید و روز، در متن اجتماع فعالیت می‌کرد.
روزها، چشم انسان‌ها، مواسات و ازخودگذشتگی‌های او را می‌دید و گوش‌هایشان، اندرزها و گفتارهای حکیمانه اش را می‌شنید و شب، چشم ستارگان، اشک‌های عابدانه‌اش را می‌دید و گوش آسمان، مناجات‌های عاشقانه‌اش را می‌شنید.
حضرت علی(ع) در دوران زندگی پر تلاطم و پرفراز نشیبش، همواره به شهادت می‌اندیشید و آنچه از آن نیرو می‌گرفت و جانش را سیراب می‌ساخت، امید به کشته شدن در راه خدا بود. این کلام از حضرت علی (ع) است که می‌فرمود: «به خدا سوگند که اگر این امید نبود که در یکی از دیدارهای سخت که با دشمن در پیش است شهادت را بهره برم، اسب خویش زین می‌نهادم و از میان شما برای همیشه کوچ می‌کردم و دیگر تا آن زمان که نسیمی از شمال یا جنوب بوزد شما را طلب نمی‌کردم».
امیر مؤمنان علی (ع) دو روز پس از ضربت خوردن در 21 ماه رمضان به شهادت رسیدند.
بر روح تمام شیعیان تیغ زدند/ بر مردترین مرد جهان تیغ زدند
خورشید به سینه، ماه برسر می زد/ انگاربه فرق آسمان تیغ زدند
نوزدهم رمضان سالروز ضربت خوردن مولای متقیان، حضرت امام علی(ع) را به همه مسلمانان جهان تسلیت می‌گوییم.

انتهای پیام/

مرتبط با این خبر

  • تاریخ در دل نت های قدیمی

  • هیجان سالن بورس چه دردی از اقتصاد را دوا می کند؟

  • سرنوشت 17 هزار کودک کار از زبان شورای شهری ها

  • 25مهرشهادت شفیع قیامت،امام حسن مجتبی (ع) را به تمامی مسلمانان وشیعیان جهان تسلیت می گوییم

  • حرفهایی برای اقتصاددانان از جنس قوه مجریه

  • اشتباه هیتلر اینجا رخ داد

  • تیشه تاجران بر ریشه سینما

  • از روز عصای سفیدش خبر داری؟

  • دوای هر دردی نیست

  • بیست و سوم مهر، روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ