صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهاردهم خرداد ماه، سالروز ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام‏ خمینی (ره) را تسلیت می‌گوییم.

امام خمینی (ره) در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده‌اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله‌ی زهـراى اطـهـر (سلام‌الله علیها) چشم به جهان گشود.
امام خمینی (ره) از نظر علم و عمل، درک عمیق معرفتی و نیز تقوای عملی و علمی، از بزرگ ترین شخصیت‌های اسلامی به شمار می آمد. ایشان هم چنین در اندیشه دینی و تسلط بر معارف تشیع، وارستگی، تهذیب نفس، شجاعت، درک زمان، شناخت جامعه، رأفت با دوستان و شدت با دشمنان بی‌نظیر بود. اراده‌ی پولادین وی که ریشه در ایمان و اتکایش به خداوند داشت، اجازه نمی‌داد هیچ مانعی در عملی ساختن مقاصد والایش جلودار شود. ایشان در عین حال انسانی بسیار مهربان، سرشار از عطوفت، خویشتن‌دار و پرهیزکار بود و صبر و استقامت، مانع از آن بود که سخت‌ترین حوادث، خللی در اراده‌ی ایشان در رسیدن به هدف ایجاد کند.
امام خمینی (ره) پس از درگذشت حضرت آیت الله بروجردی به مخالفت با سیاست‌های طاغوت برخاست و در قیام 15 خرداد 1342 دستگیر و روانه‌ی تهران و زندانی شد، پس از مدتی آزاد و به شهر مقدس قم مراجعت کرد.
امام خمینی (ره) در سال‌های اقامت در عراق همچنان رهبری مبارزه با رژیم پهلوی را به عهده داشت و در سال 1357 با هماهنگی رژیم پهلوی و رژیم بعث عراق، ایشان ناگزیر از خروج از عراق شد و با عزیمت به پاریس مبارزه و انقلاب اسلامی ایران وارد مرحله‌ی اساسی شد.
با اقامت امام خمینی (ره) در پاریس و انعکاس سخنان و دیدگاه‌های ایشان در رسانه‌های غربی رژیم پهلوی در ضعف و انزوا قرار گرفت و با رهبری هوشمندانه و دقیق ایشان انقلاب اسلامی مردم ایران با خروج شاه و خانواده سلطنتی از ایران به روزهای اوج خود نزدیک شد.
اوایل بهمـن 1357 خبر تصمیم امام در بازگشت بـه کـشور منتشر شد. هر کس که مى‌شنید اشک شوق فرو مى‌ریخت. دولت بختیار پـس از چنـد روز تـاب مقـاومـت نـیـاورد و ناگزیـر از پذیرفتـن خـواست ملت شـد. سرانجام امام خمینـى بامداد 12 بهمـن 1357 پـس از 14 سال دورى از وطـن وارد کشـور شـد و در 22 بهمن 1357 ملت ایران در کنار رهبر محبوبشان پیروزی انقلاب اسلامی را در آغوش کشیدند. امام خمینی (ره) پس از یک عمر رشادت، مجاهدت، و رهبری قاطعانه و بی‌نظیر در 14 خرداد سال 1368 هجری شمسی به ملکوت اعلی پیوست.
چهاردهم خرداد ماه، سالروز مصیبت عظیم و اندوه جانکاه ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامى حضرت امام‏ خمینى (ره) را تسلیت می‌گوییم.

مرتبط با این خبر

  • تاریخ در دل نت های قدیمی

  • هیجان سالن بورس چه دردی از اقتصاد را دوا می کند؟

  • سرنوشت 17 هزار کودک کار از زبان شورای شهری ها

  • 25مهرشهادت شفیع قیامت،امام حسن مجتبی (ع) را به تمامی مسلمانان وشیعیان جهان تسلیت می گوییم

  • حرفهایی برای اقتصاددانان از جنس قوه مجریه

  • اشتباه هیتلر اینجا رخ داد

  • تیشه تاجران بر ریشه سینما

  • از روز عصای سفیدش خبر داری؟

  • دوای هر دردی نیست

  • بیست و سوم مهر، روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ