صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شب های‌ قدر، شب‌ های مقدس و متبرک، شب‌های آمرزش و فرصتی برای دعا و نیایش است.

«شب قدر» شبی است که در آن قرآن مجید بر پیامبر عظیم الشأن اسلام نازل شده است و فضیلت عبادت در این شب از همه‌ی شب‌ها بیشتر است.
شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در همه‌ی سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. با توجه به آیات سوره قدر می‌توان به فضیلت‌های شب قدر پی برد:
1. قرآن در آن نازل شده است.
2. عبادت و احیای آن معادل بیش از هزار ماه است.
3. خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می‌‏شود.
4. رحمت خاص خدا شامل حال بندگان می‌‏گردد.
5. فرشتگان و روح در آن شب نازل می‌‏گردند.

شب قدر فرصتی است برای شستشوی آینه دل. این شب بهترین فرصت است تا خوبی‌ها را جانشین بدی‌ها، صلح و صفا را جانشین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکی را جانشین ظلم و ستم، احسان به والدین را جانشین عاق والدین و صله‌ی رحم را جانشین قطع رحم کنیم. نیکو و شایسته است با صدقات قدمی در جهت آبادانی خانه آخرت برداریم و با اعمال نیک و خیر، ثواب دو چندان ببریم.
شب‌های قدر اوج معنویت رمضان است، شب‌هایی است که زندگی مومن در آن سراسر رنگ خدا می‌گیرد، پهنه ای است که روزه دار بر آن می‌ایستد و بر همه‌ی ما سوای حق، پشت می‌کند و در خلوت پر راز شب با عبودیت محض در پیشگاه خدا همه چیز و حتی خود را به فراموشی می‌سپارد، از هر چه زمینی است می‌برد و با آسمان پیوند می‌خورد، مجرد می‌شود و به عبادت خدای یکتا می‌ایستد و اینجاست مومن تنها خدا را می‌بیند که کارگزار همه‌ی هستی است و با گوش جان کلام خدا را می‌شنود و با دل در می‌یابد و این امر خداوند و اراده‌ی اوست که سیطره‌ی خویش بر همه چیز گسترده است.
حضرت امام باقر (ع) می‌فرمایند:
«هر کسی شب قدر را احیا بگیرد گناهش آمرزیده می‌شود، اگر چه گناهانش به تعداد ستارگان آسمان و سنگینی کوه‌ها و پیمانه‌های دریا باشد.»
آن شب قدری که گویند اهل خلوت امشب است
یا رب این تاثیر دولت در کدامین کوکب است
تا به گیسوی تو دست ناسزایان کم رسد
هر دلی از حلقه ای در ذکر یا رب یا رب است
شب‌های قدر، شب‌های تجلی معنویت دین و آسمانی شدن زمین است، شب قدر، شبی که از آسمان باران «انا انزلناه» می‌بارد؛ شب باران رحمت حق بر روزه داران خداجوست.

مرتبط با این خبر

  • تاریخ در دل نت های قدیمی

  • هیجان سالن بورس چه دردی از اقتصاد را دوا می کند؟

  • سرنوشت 17 هزار کودک کار از زبان شورای شهری ها

  • 25مهرشهادت شفیع قیامت،امام حسن مجتبی (ع) را به تمامی مسلمانان وشیعیان جهان تسلیت می گوییم

  • حرفهایی برای اقتصاددانان از جنس قوه مجریه

  • اشتباه هیتلر اینجا رخ داد

  • تیشه تاجران بر ریشه سینما

  • از روز عصای سفیدش خبر داری؟

  • دوای هر دردی نیست

  • بیست و سوم مهر، روز ﺟﻬﺎﻧﯽ ﻧﺎﺑﯿﻨﺎﯾﺎن و ﻋﺼﺎی ﺳﻔﯿﺪ