صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

25 اردیبهشت ماه، سالروز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی گرامی باد.

25 اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی نام گذاری شده‌است. حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسی، حماسه سرای بزرگ ایران و یکی از شاعران مشهور جهان و ستاره در خشنده آسمان ادب فارسی و از مفاخر ایران است که به علت همین عظمت مقام و مرتبت، سرگذشت وی مانند دیگر بزرگان علم وادب با افسانه و روایات مختلف در آمیخته است.
فردوسی در قریه باژ از ناحیه‌ی طبران طوس، حدود سال 329 – 330 هجری قمری، در خانواده‌ای از طبقه‌ی دهقانان چشم به جهان گشود.
حکیم طوس از تاریخ ایران و سرگذشت نیاکان خویش آگاهی داشت، به ایران عشق می‌ورزید، به ذکر افتخارات ملی علاقه داشت.
فردوسی هنگامی که تاریخ میهن خود و افتخارات گذشته آن را در خطر نیستی و فراموشی دید زندگی خود را به احیای تاریخ گذشته مصروف داشت و از بلاغت و فصاحت معجزه آسای خود در این راه یاری گرفت.
حماسه سرای بزرگ ایران سی سال رنج برد و به هیچ روی، حتی در مرگ پسرش، از ادامه‌ی کار باز نایستاد، تا شاهنامه را با همه ی رونق و شکوه و جلالش، برای ایرانی که می‌خواست جاودان باشد، باقی گذارد.
شاهنامه پرآوازه‌ترین سروده‌ی فردوسی و یکی از بزرگ‌ترین نوشته‌های ادبیات کهن فارسی است. فردوسی برای سرودن آن نزدیک به پانزده سال تلاش کرد و سر انجام آن را در سال 372 خورشیدی به پایان رساند.
روز بزرگداشت فردوسی به عنوان روزپاسداشت زبان فارسی نام گذاری شده، قدرمسلم این روز شایسته‌ی چنین نامگذاری است چون فردوسی برای اظهار هنر خود، زبان ساده‏ ای را به کار برده و شاهنامه را شاهکار زبان و بیان ساخته است و با اینکه بیش از هزار سال از تاریخ نظم شاهنامه می‏‌گذرد، امروزه هم زبان این کتاب، برای فارسی‏ زبانان قابل فهم است. بسیاری از واژه‌های ساده به کار رفته در شاهنامه، از آفت فراموشی مصون مانده است.

فردوسی، شاعر حماسه‏ سرای ایرانی، حدود نود سال زیست و سی سال از عمر گران‏بهایش را صرف نگه‏داری زبان اصیل فارسی و تمدن ایرانی کرد.

حکیم ابوالقاسم فردوسی در شهر توس از دنیا رفت و در باغش به خاک سپرده شد. بنای زیبا و اشعار بلند حک شده بر مزارش، چنان پویا و گویا سخن می‏‌گوید که گویی خود شاعر زنده است و با لحن دل‏نشین شعر می‌خواند:
هرگز نمیرد آن‏که دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده‌ی عالم دوام ما

سالروز بزرگداشت حماسه سرای بزرگ ایران، حکیم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی، و روز پاسداشت زبان فارسی گرامی باد.

مرتبط با این خبر

  • هنرهای تجسمی به رنگ دفاع مقدس

  • در برنامه نبض دوشنبه دوم مهر درباره درمان خونریزیهای گوارشی صحبت میکنیم

  • پاک شدن دفترچه‌ی تلفن گوشی همراه

  • همه چیز را به ربات ها می سپاریم

  • ویژه گی های پادکست

  • در خط خبر شنیدید

  • ادبیات هشت ساله اش برای تمام عمر کافیست

  • وقتی شما در سازمان ملل سخنرانی کنید

  • «فصل اول»

  • اهواز تسلیت