صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

«عید مبعث» عید اعطای ردای سبز رسالت به حضرت محمد مصطفی (ص) خجسته باد

حضرت محمد مصطفی (ص) در روز 27 رجب سال 40 عام الفیل، همزمان با سال 13 پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط جبرئیل و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چند خداپرستی و بت ‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند. مبعث حضرت محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب صلی الله علیه و آله مهمترین روز تاریخ بشریت است. در این روز برترین و آخرین پیامبر الهی برای هدایت بشر و راهنمایی دایمی انسان‌ها از سوی پروردگار سبحان برانگیخته شد.
ماجرای بعثت حضرت پیامبر، با نقل های متفاوتی روایت شده است. چه سخنی رساتر و شیرین تر از بیان امام هادی (علیه السلام) که می فرماید: «هنگامی که محمد صلی الله علیه و آله ترک تجارت شام گفت و آنچه خدا از آن راه به وی بخشیده بود به مستمندان بخشید، هر روز به کوه حرا می‌رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار می‌نگریست و شگفتی‌های رحمت و بدایع حکمت الهی را مورد مطالعه قرار می‌داد، به اطراف آسمان ها نظر می دوخت، و کرانه‌های زمین و دریاها و دره‌ها و دشت‌ها و بیابان‌ها را از نظر می‌گذرانید، و از مشاهده‌ی آن همه آثار قدرت و رحمت الهی، درس عبرت می‌آموخت. ازآنچه می‌دید، به یاد عظمت خدای آفریننده میفتاد. آن گاه با روشن بینی خاصی به عبادت خداوند مشغول می‌شد. چون به چهل سالگی رسید خداوند نظر به قلب وی نمود، دل او را بهترین و روشن‌ترین و نرم‌ترین دل‌ها یافت.
در آن لحظه خداوند فرمان داد درهای آسمان‌ها گشوده شود. محمد مصطفی (ص) از آنجا به آسمان‌ها می‌نگریست، سپس خدا به فرشتگان امر کرد فرود آیند، و آنها نیز فرود آمدند، و محمد صلی الله علیه و آله آنها را می‌دید. خداوند رحمت و توجه مخصوص خود را از اعماق آسمان‌ها به سر محمد صلی الله علیه و آله و چهره‌ی او معطوف داشت.
در آن لحظه محمد مصطفی (ص) مبارک به جبرئیل که در هاله‌ای از نور قرار داشت نظر دوخت. جبرئیل به سوی او آمد و بازوی او را گرفت و سخت تکان داد و گفت: ای محمد! بخوان. گفت چه بخوانم؟
جبرئیل گفت: «نام خدایت را بخوان که جهان و جهانیان را آفرید. خدایی که انسان را از ماده‌ی پست (نطفه) آفرید. بخوان که خدایت بزرگ است. خدایی که با قلم دانش آموخت و به انسان چیزهایی یاد داد که نمی دانست».

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد/ دل رمیده ی ما را انیس و مونس شد
نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت/ به غمزه، مسئله آموز صد مدرس شد
عید مبعث، برعاشقان وشیفتگان اهل بیت (علیهم السلام) مبارک باد.

مرتبط با این خبر

  • «سفیر مهر» ویژه‌برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و دانش است که به مناسبت سالروز ولادت باسعادت حضرت امام حسین (ع) از رادیو جوان پخش خواهد شد

  • «دولت عشق» ویژه‌برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و دانش به مناسبت سالروز ولادت باسعادت حضرت امام حسین (ع)

  • سوم شعبان،ولادت فرخنده مهتر جوانان بهشت و آموزگار شهادت، امام حسین (ع ) وروز پاسدا مبارک وخجسته باد

  • در برنامه نبض پنجشنبه سی ام فروردین درباره ایدز صحبت میکنیم

  • وتی درک متقابل در دایره زندگی گم شد

  • نمره مردم به کالای ایرانی چند؟

  • شکار غیر قانونی قاتل محیط زیست

  • لاله‌های جنگجوی آبی

  • محاسبات حال ورزشکار رادیو جوان را می طلبد

  • چه کارهایی مارا متعهد نشان می‌دهد؟