صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

«عید مبعث» عید اعطای ردای سبز رسالت به حضرت محمد مصطفی (ص) خجسته باد

حضرت محمد مصطفی (ص) در روز 27 رجب سال 40 عام الفیل، همزمان با سال 13 پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط جبرئیل و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چند خداپرستی و بت ‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند. مبعث حضرت محمد بن عبدالله بن عبدالمطلب صلی الله علیه و آله مهمترین روز تاریخ بشریت است. در این روز برترین و آخرین پیامبر الهی برای هدایت بشر و راهنمایی دایمی انسان‌ها از سوی پروردگار سبحان برانگیخته شد.
ماجرای بعثت حضرت پیامبر، با نقل های متفاوتی روایت شده است. چه سخنی رساتر و شیرین تر از بیان امام هادی (علیه السلام) که می فرماید: «هنگامی که محمد صلی الله علیه و آله ترک تجارت شام گفت و آنچه خدا از آن راه به وی بخشیده بود به مستمندان بخشید، هر روز به کوه حرا می‌رفت و از فراز آن به آثار رحمت پروردگار می‌نگریست و شگفتی‌های رحمت و بدایع حکمت الهی را مورد مطالعه قرار می‌داد، به اطراف آسمان ها نظر می دوخت، و کرانه‌های زمین و دریاها و دره‌ها و دشت‌ها و بیابان‌ها را از نظر می‌گذرانید، و از مشاهده‌ی آن همه آثار قدرت و رحمت الهی، درس عبرت می‌آموخت. ازآنچه می‌دید، به یاد عظمت خدای آفریننده میفتاد. آن گاه با روشن بینی خاصی به عبادت خداوند مشغول می‌شد. چون به چهل سالگی رسید خداوند نظر به قلب وی نمود، دل او را بهترین و روشن‌ترین و نرم‌ترین دل‌ها یافت.
در آن لحظه خداوند فرمان داد درهای آسمان‌ها گشوده شود. محمد مصطفی (ص) از آنجا به آسمان‌ها می‌نگریست، سپس خدا به فرشتگان امر کرد فرود آیند، و آنها نیز فرود آمدند، و محمد صلی الله علیه و آله آنها را می‌دید. خداوند رحمت و توجه مخصوص خود را از اعماق آسمان‌ها به سر محمد صلی الله علیه و آله و چهره‌ی او معطوف داشت.
در آن لحظه محمد مصطفی (ص) مبارک به جبرئیل که در هاله‌ای از نور قرار داشت نظر دوخت. جبرئیل به سوی او آمد و بازوی او را گرفت و سخت تکان داد و گفت: ای محمد! بخوان. گفت چه بخوانم؟
جبرئیل گفت: «نام خدایت را بخوان که جهان و جهانیان را آفرید. خدایی که انسان را از ماده‌ی پست (نطفه) آفرید. بخوان که خدایت بزرگ است. خدایی که با قلم دانش آموخت و به انسان چیزهایی یاد داد که نمی دانست».

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد/ دل رمیده ی ما را انیس و مونس شد
نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت/ به غمزه، مسئله آموز صد مدرس شد
عید مبعث، برعاشقان وشیفتگان اهل بیت (علیهم السلام) مبارک باد.

مرتبط با این خبر

  • در برنامه نبض جمعه بیست و ششم مرداد درباره درمان ایدز صحبت میکنیم

  • قانون استفاده از گوشی

  • تغییر در ادبیات فارسی

  • روی خط خبر چه خبر؟/عزم جزم تعزیرات

  • در برنامه نبض پنجشنبه بیست و پنجم مرداد درباره مدیریت اعتیاد صحبت میکنیم

  • بیست و ششم مرداد ماه، سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به ایران اسلامی

  • چشم ما به جمال موج جوانی روشن

  • نقشه راه ایران برای فتح مدال های جاکارتا

  • مدیران اشتباه یا اشتباه مدیران

  • در برنامه نبض چهارشنبه بیست و چهارم مرداد درباره دندان درد و عصب کشی صحبت میکنیم