صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

12ربیع الاول آغاز هفته وحدت، برمسلمانان جهان مبارک باد.

دوازدهم ربیع الاول ، روز ولادت پیامبر اکرم ( ص ) به روایت اهل سنت تا هفدهم ربیع الاول، روز ولادت آن حضرت به روایت شیعیان جهان "هفته وحدت" نام¬گذاری شده است.
یکی از زیباترین و والاترین واژه ها، واژه وحدت و برادری است. برادری و وحدتی که پیامبر اکرم ( ص ) در استمرار رسالت دیگر انبیای الهی برای جوامع بشری به ارمغان آورد. پیامبراعظم ( ص ) مهاجرین و انصار را به میثاق اخوت و عقد برادری فرا خواند و بدین سان گل بانگ وحدت برای نخستین بار در فضای مدینه طنین افکند و دل و جان قرون و اعصار را نوازش داد و عطر دل انگیز آن مسلمانان را مدهوش خویش ساخت.
اهمیت "وحدت" با توجه به وضعیت و مقتضیات داخلی کشورهای مسلمان و فضای بین¬ المللی حاکم بر روابط این کشورها، هر روز بیش از گذشته احساس می¬ شود.
موضوع همگرایی میان کشورهای اسلامی به لحاظ تاریخی دارای پیشینه ای طولانی است. چنانکه مفاهیم و الفاظی همچون امت واحده، دارالاسلام، وحدت اسلامی، اتحاد اسلامی، امت محمدیه ، جهان اسلام، در نظریات متفکران جهان اسلام سابقه¬ ای طولانی دارند .
لزوم وحدت بین مسلمین در عصر کنونی با توجه به علل ساختاری و معرفتی و سیاسی بسیار افزایش یافته است. چرا که در عصر جهانی شدن نقش فرهنگ و هویت بسیار با اهمیت است و از نظر متفکران، رویارویی کنونی به تقابل فرهنگی تبدیل شده است؛ تقابلی که روز به روز بر وسعت و ابعاد آن افزوده می ¬شود.
پیروزی انقلاب اسلامی، این دستاورد جهانی و عظیم را برای جامعه اسلامی جهان داشته است که بتواند با اختلاف¬ افکنی دشمنان در بین مذاهب اسلامی مقابله کند و زمینه¬ های عملی هرچه بیشتر این همبستگی و وحدت را در سطح داخل و خارج فراهم نماید.
به برکت انقلاب اسلامی ایران، ایجاد وحدت بین پیروان مذاهب اسلامی به عنوان یکی از اهداف جدی نظام مورد توجه قرار گرفته است. این دستاورد جهانی انقلاب، ناشی از سیاست¬ های اصولی جمهوری اسلامی ایران است.
این سیاست، هم در حوزه اندیشه و هم در حوزه عمل، تجلی و بروز یافته است. به همین جهت، موجب باور و اعتقاد مسلمانان سنی و شیعه جهان شده و توانسته است وحدت امت اسلامی را شکل بدهد.
هفته وحدت، سرآغاز پیوند و تجلّی حضور یکپارچه مسلمانان جهان ، خجسته وگرامی باد.

مرتبط با این خبر

  • در برنامه نبض چهارشنبه دوم اسفند درباره مشاوره ازدواج صحبت میکنیم

  • باور مهدویت

  • معرفی مجموعه شعر

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • در برنامه نبض سه شنبه یکم اسفند درباره ترمیم لاله گوش از دست رفته در تصادف صحبت شد

  • 1 اسفند سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) را به تمامی دوستداران اهل بیت (س) تسلیت می گوییم

  • «در مقام آفتاب» ویژه برنامه‌ا‌ی ازگروه جوان و دانش به مناسبت سالروزشهادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا (س)

  • «زیر دستان بارانیت» ویژه برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و جامعه به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

  • «یاس کبود» ویژه‌برنامه‌ا‌ی از گروه جوان و جامعه به مناسبت سالروز شهادت بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س)